Üdvözöljük a Kedvenc Üzlet Online Felületén! Telefon: 075-399-5479
Kedvenc Blog

7+1 dolog, amire érdemes odafigyelnünk, hogy NE verjenek át internetes vásárlásnál

Közzétéve: 2020-05-09
Megosztás

Történt már meg Önnel, hogy balul sült el egy internetes vásárlás? Vannak félelmei amikor egy új, az Ön számára ismeretlen honlapról szeretne rendelni?

Az alábbiakban összefoglaljuk, mire legyünk figyelmesek az interneten történő vásárlásoknál, különösképp amikor először vásárolunk egy honlapról.

1. Általános Szerződéses Feltételek (ÁSZF) / Termeni și Condiții



Vásárlás előtt ajánlott elolvasni az általános szerződéses feltételeket, hiszen tudni kell, hogy amikor vásárolunk, akkor egy szerződés köttetik az eladó és a vevő között. Az ÁSZF általában a weboldal alján található és tartalmazza az üzemeltető pontos adatait és elérhetőségét, meghatározásokat, a vásárlás menetét, a szerződés létrejöttét, panaszrendezést, stb.

Ezt a szerződést kénytelenek vagyunk elfogadni, amikor elküldjük megrendelésünket, ezért jó ismerni a tartalmát.

2. Az oldalt működtető cég adatai

Ellenőrizzük az ÁSZF-ben az oldalt működtető cég adatait. Ebből kiderül, hogy hazai, vagy külföldi cég üzemelteti-e, hiszen a „.ro” kiterjesztés még nem feltétlen jelenti azt, hogy egy romániai cég az eladó. Külföldi cégek esetében nehézkesebb és hosszadalmasabb lehet a panaszkezelés vagy a garanciák kezelése (fizikai távolság, nyelvi nehézségek, magasabb panaszkezelési költségek).

Amennyiben ismeretlenek az eladó adatai, NE vásároljunk az illető kereskedelmi oldalról.

3. Elérhetőség / Date de contact

Figyeljünk rá, hogy legyenek feltüntetve a kereskedő elérhetőségi adatai, hogy tudjunk kapcsolatba lépni vele, ha szükség. Gyanúra adhat okot amennyiben csak egy telefonszám és/vagy egy ingyen létrehozható e-mail cím van megadva. Ilyen esetben legyünk körültekintőek, gyűjtsünk be több információt az illető cégről, nézzünk utána az interneten.

4. Szállítási- és fizetési feltételek / Condiții de plată și livrare

Ne tévesszük szem elől a szállítási feltételeket, a kiszállítási területet, a szállítás költségeit (a vevő vagy az eladó viseli?). Az ingyenes kiszállítás legtöbb esetben azon településekre érvényes, ahol a futárszolgálatnak van kirendeltsége.

A fizetési feltételeknél előnyös, ha minél több lehetőség van megadva, így a számunkra legmegfelelőbbet választhatjuk. A legbiztonságosabb az utánvétes készpénzes fizetés (Ramburs - a termék átvétele után fizetünk). Amennyiben csak az előre fizetés lehetősége adott, azt kezeljük fenntartásokkal. Az ilyen esetekben NEM ajánlott vásárolni.

5. A honlap felépítése

Ha első ránézésre rendezetlennek, túl olcsónak tűnik a kereskedelmi oldal kinézete, akkor mindenképp nézzünk utána, hogy valós gazdasági személy áll-e a hátterében. Ellenőrizzük le az adószám (CUI) alapján, erre több internetes portált választhatunk (mfinante.gov.ro/agenticod, termene.ro, listafirme.ro, stb.)

A megvásárlandó termék fényképét és leírását is tanulmányozzuk át alaposan és célszerű ezeket elmenteni az utólagos összehasonlítás érdekében. Ne tévesszenek meg a termékfotók, legyünk tudatában, hogy ezek általában sokkal jobban mutathatnak (stúdió, profi fotós, tökéletes megvilágítás, stb.) mint a termék a valóságban.

6. Ha „túl szép, hogy igaz legyen”

Legyen egyértelmű számunkra, hogy az elvárásainknak megfelelő termék ára ezzel arányos. Ne dőljünk be a csábításnak, ha egy termék túl olcsó a hozzá hasonló termékekhez képest, ilyenfajta csodák nincsenek. Minden termék csak bizonyos keretek között értékesíthető haszonnal, és ingyen, vagy veszteséggel senki sem árul, abból nem lehet megélni. Az átlagtól jelentősen olcsóbb termék vélhetően hamis, illetve az előre fizetés ellenére sohasem érkezik meg és az eladó is elérhetetlenné válik.

7. Vásárlói vélemények / Review

Olvassuk el a korábbi vásárlók véleményeit, amennyiben létezik ilyen az oldalon. A mások által írt vélemények, legyenek azok pozitívak, vagy negatívak, nagyban segíthetik vásárlói döntésünket. Ha lehetőségünk van, mi is hagyjunk vásárlói véleményt, segítsünk másoknak, nekünk is jól esik.

8. Ha nem úgy sült el, ahogy szeretted volna

a. A vásárolt termék visszaküldése

Az online kereskedelmet szabályozó törvények értelmében jogunkban áll a vásárlástól számított 14 napon belül visszaküldeni a terméket, tekintettel, hogy nem állt módunkban kézbe venni és ténylegesen megvizsgálni azt. Ezzel a jogunkkal akkor is élhetünk, ha nem a megrendelt terméket kaptuk, vagy az eladó nem teljesítette a szállítási határidőt.
Ilyen esetekben saját költségünkön visszaküldjük a terméket, az eladó köteles a visszaküldéstől számított 14 napon belül visszafizetni a termék árát.

b. Ha a kereskedő ellenáll

Amennyiben az eladó nem fogadja el a vásárlástól való elállást és nem fizeti vissza a termék ellenértékét, akkor az illetékes hatóságokhoz kell forduljunk, ezeket a c. pontban részletezzük

c. Hatóságok, ahol panaszt tehetünk

2009-ben a romániai felnőtt lakosság körében az internetes vásárlás mindössze 2%-ot tett ki, ez a szám 2019-re már 23% (utolsó előtti helyen vagyunk a bulgárok után az Európai Unióban). A listavezető dánok esetében a felnőtt lakosság 84%-a vásárolt tavaly az interneten. A statisztika is azt mutatja, hogy egyre többet fogunk interneten vásárolni a jövőben, érdemes tudatosan és okosan cselekedni.

A fentiek ismeretében most már nem kell leragadnia az ismert kereskedelmi oldalak használatánál, legyen bátor és próbáljon ki újakat, de mindig legyen óvatos és körültekintő, így minimalizálható egy átverés kockázata.