Üdvözöljük a Kedvenc Üzlet Online Felületén! Telefon: 075-399-5479
Kedvenc Blog

Pünkösd másként, de mi az ami nem változik?

Közzétéve: 2020-05-29
Megosztás

A koronavírus kapcsán sok minden megváltozott életünkben, ezek a változások sajnos kihatnak ünnepeinkre is. Az idei húsvét a világjárvány kijárási tilalmaival övezett környezetben és hangulatban zajlott, a templom kapuk zárva maradtak, mindenki egy képernyőt bámulva vett részt a különböző felekezeti szertartásokon. Habár enyhültek a szigorítások, de úgy túnik a pünkösd is másként fog zajlani, mint eddig.

Miben is lesz más?

Korond életében nagy esemény a pünkösd, illetve a csíksomlyói pünkösdi búcsú megszervezése. Rengeteg zarándok, turista megfordul ebben az időszakban a településen és néhány napra felpezsdítik a falu életét, megtelnek a panziók, az embertömeg ellepi az árusok bódéit és az üzleteket. 

Ahogy sokan, kiknek iskolás gyerekeik vannak, szokva vagyunk az évente megszervezett "Iskola másként" programhoz, úgy most kénytelenek vagyunk elfogadni, hogy van "Pünkösd másként" kényszerprogram is.

A csíksomlyói pünkösdi búcsú szervezői is kénytelenek voltak alkalmazkodni, hiszen még mindig nem engedélyezettek a tömeges rendezvények, ezért eddig a nyeregben szervezett hagyományos szombati ünnepi szentmise a ferences templom falai közé költözik. A szervezők külön felhívták a figyelmet, hogy mindenki kizárólag otthonából kapcsolódjon be a búcsúba. Ebből adódóan elmarad az embertömeg, marad a belső lelki ünneplés. Lehetőségként tekintsünk a helyzetre, hamár elmarad a vásáros felkészülés, most marad időnk a lelkiekre koncentrálni, a családdal lenni és közösen ünnepelni.

A 2020-as csíksomlyói pünkösdi búcsú liturgikus programja ITT olvasható.

Megkülönböztető jelleget ad a csíksomlyói pünkösdi búcsúnak az atény is, hogy hungarikummá nyilvánították. 2020. május 21.-i csütörtöki ülésén a Hungarikum Bizottság, elismerte a búcsú egyedi, vallásos és közösségépítő jellegét. A búcsú szervezői úgy vélik, ez méltó elismerése a székelység több száz éves hagyományának, az egész Kárpát-medencei magyarság közös szellemi értékének.

És mi az ami nem változik (vagy csak kicsit)?

Azok számára, akik eddig is a Duna TV élő közvetítése útján csatlakoztak a csíksomlyói pünkösdi búcsúhoz, számottevő különbség nem lesz tapasztalható. Esetleg feltűnhet, hogy nem kell keresgélni a TV képernyőjén az ismerősök arcát a tömegben, mert nem lesz tömeg. Azért megtörténhet, hogy lesznek elszánt zarándokok, akik a helyzetre való tekintet nélkül csak kimennek a nyeregbe, majd meglátjuk.

Valószínű változatlan marad a vasárnapi ebéd, a feltálalt ünnepi húsleves illata és zamata és a szépen díszített asztal köré egybegyült családtagok.

A közelgő pünkösd kapcsán szeretnénk kiemelni a már említett ünnepi asztalt, de főként annak ékességét, a finom húslevest.

Ha Ön is a húsleves mellett teszi le a voksát a vasárnapi menüt illetően, akkor jó hírünk van: még megvásárolhatja kedvezményes áron a hozzávalókat üzletünkben. E heti akciónk keretén belül a murok, zeller, petrezselyem, szemes bors, húsleves kocka, tanyasi csirkecomb és csirkeszárny leárazva, türelmetlenül várják Önt. Részletes akciónkról ITT tájékozodhat.

Szeretnénk, ha most is felidézhetné a hagyományos házi húsleves emlékeit, hozza vissza a gyerekkor pillanatait. Arra a pillanatra gondolunk, amikor a nagymama finom levesét szürcsölgette a hófehér porcelán tányérból és közben a gyönyőrű csipketerítőben gyönyörködött. Segítségül lehet ebben az alábbi öt tipp, amitől a mostani húsleves is nem csak finom, de emlékezetes marad:

  1. Jó minőségű hús. A legjobb a háztáji baromfi, disznó, vagy marha, de ha nincs rá lehetőség, akkor a bolti is remek választás (lehetőleg tanyasi). A disznó- és marhahús vegyíthető, főzési idejük hasonló.
  2. A friss és nagy mennyiségű zöldség. Alapszabály, hogy húslevest csak friss zöldségekből lehet készíteni, a fagyasztottat még gondolatban is kerülni kell, hisz elrontja levesünk ízét. Kötelező hozzávaló a murok, a petrezselyemgyökér és a hagyma. Kerülhet még bele krumpli, kelkáposzta, karfiol, zeller, karalábé és paprika. A zöldségeket nem szabad felszeletelni, mert akkor szétfőnek, egészben kell a levesbe kerülniük.
  3. Megfelelő főzési idő. Az igazi húsleves nem egy instant étel, nem szabad összecsapni, nem készül el gyorsan. Lassú, időigényes étel, aminek a főzési ideje akár 12 óra is lehet. A főzés során az állat csontjából, húsából és bőréből olyan anyagok oldódnak ki, amelyek az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagok. Ha a zöldségek már puhák, de a hús még mindig rágós, szedjük ki őket, és főzzük tovább a húst, amíg teljesen meg nem puhul. Ne ijedjünk meg, ha órák óta fő egy húsleves, hiszen a főzési idő függ az állat fajtájától és életkorától is.
  4. A habszedés. Ahogyan fő a leves, hab keletkezik a tetején, amit szűrőkanállal le kell szedni, különben zavaros lesz a levesünk. Éppen ezért érdemes résen lenni, és amikor habot látunk, szedjük le. A borsot egészben érdemes beletenni, nem őrölve, hogy ne legyen zavaros a leves, amikor tálaljuk. Az elkészült levesből a zöldségeket, és a húst ki kell szedni és a levét sűrű lyukú szűrőn átszűrni – így lesz szép tiszta a felszolgált húsleves.
  5. A laska. A húsleves házi cérnalaskával a legfinomabb, még vannak háziasszonyok, akik tudják, hogyan lehet otthon saját kezűleg elkészíteni ezt. Ha nincs ekkora szerencsénk, jó megoldás lehet a boltban házi jellegű cérnácskát vásárolni, ezek tojástartalma magasabb, ezért sokkal finomabbak és nem főnek szét a levesben.

Most, hogy megvannak a hozzávalók (ha nincs, tudja hol találod) és a hasznos tanácsok, lehet készülődni a főzéshez.

Kívánjuk, hogy az idei pünkösd szóljon a családról és az összetartozásról. Használja ki az alkalmat, nem minden évben adatik egy világjárvány, ami lehetőséget teremt, hogy felrántsa a kéziféket és kiszáljon a mindennapi rohanásból.

Kellemes ünneplést kívánunk családja körében!